November ja detsember on aeg, mil meil tihti tekib rohkem erinevaid pidustusi, sünnipäevad, pühad, ettevõtete üritused ja koosviibimised. Sel perioodil paljud meist lubavad endale rohkem sööke, magustoite ja rikkalikke einestamisi kui tavaliselt. See on täiesti normaalne ja sageli seotud nii rõõmu, jagamise kui ka traditsioonidega. Kui aga peale pühi tabab sind raskustunne, energiapuudus või isegi süümepiinad, on aeg teha mõned teadlikud sammud, et keha ja vaim tasakaalu tagasi viia.
Ära tunne süümepiinu
Esimene ja kõige olulisem samm on loobuda süütundest. Ülesöömine aeg-ajalt ei ole katastroof ega hävita sinu tervist. Keha on kohanemisvõimeline ja suudab üleliigsega hästi toime tulla, kui sa annad talle selleks aega ning naased loomulikku rutiini juurde. Keskendu pigem positiivsetele muutustele, mitte enese kritiseerimisele.
Taasta rutiinid
Pühade ajal kaotavad paljud oma tavapärased rutiinid – regulaarne söömine, füüsiline aktiivsus ja uneaeg võivad olla paigast ära. Pärast pühi alusta tavaliste harjumuste taastamisega:
- Söö regulaarselt väikestes kogustes, et seedesüsteemi rahustada. Kõige ideaalsem on süüa neli kuni viis korda päevas, väikeseid portsione.
- Naase oma tavapäraste toidukordade juurde ja vali toit, mis on kergesti seeditav ja toitainerikas
Joo piisavalt vett
Ülesöömine, eriti soolaste ja magusate toitude puhul, võib põhjustada dehüdratsiooni. Kui lisada sinna juurde alkoholi tarbimine, siis on veekadu kehas veel suurem. Alusta hommikut suure klaasi sooja vee või sidruniveega, et seedimist ergutada ja keha niisutada. Päeva jooksul joo piisavalt vett, et aidata kehal liigset soola ja toksiine väljutada. Soovituslik veekogus täiskasvanud inimesele on kaks liitrit vett päevas.
Keskendu tervislikule toitumisele
Pühadejärgne aeg on hea võimalus oma keha toitainetega taas tasakaalu viia. Lisa oma menüüsse rohkem:
- Köögivilju ja rohelist (brokkoli, spinat, salat), mis on rikkad kiudainete ja vitamiinide poolest ning aitavad seedimist parandada.
- Valgurikkaid toite, nagu kana, kala, munad või taimsed valgud, mis hoiavad kõhu täis ja toetavad lihaseid.
- Komplekssüsivesikuid, nagu pruun riis, kaerahelbed ja maguskartul, mis annavad kaua püsivat energiat.
Liigu rohkem
Füüsiline aktiivsus aitab energiat taastada ja seedesüsteemi ergutada. See ei pea olema intensiivne treening – ka kerge jalutuskäik, jooga või venitus võib aidata. Liikumine kiirendab ainevahetust, parandab tuju ja aitab kehal liigsed tarbitud kalorid kiiremini ära kulutada.
Kuula oma keha
Ülesöömise järel võib seedesüsteem vajada aega taastumiseks. Kuula oma keha ja söö ainult siis, kui tunned tõelist nälga. Vältida tasub:
- Suurt hulka töödeldud toite, mis võivad seedesüsteemi koormata.
- Edasist liigsöömist, mis võib olukorda raskendada.
Proovi lühiajalist paastumist või kergemat dieeti
Mõned inimesed leiavad, et lühiajaline (12–16-tunnine) paastumine või kergem dieet (nt supid, smuutid või aurutatud köögiviljad) võib aidata seedesüsteemil puhata ja keha kiiremini taastuda. Kuigi paastumine ei sobi kõigile, võib see anda seedetraktile puhkuse ja aidata vältida ülesöömise järgselt liigset kurnatust.
Toeta oma seedimist
Kui tunned raskust või ebamugavustunnet, võivad abiks olla:
- Taimeteed, nagu piparmünt, ingver või kummel, mis leevendavad seedeprobleeme.
- Probiootikumid, mida saad jogurtist või toidulisanditest, aitavad soolestikul taastuda.
- Õunasiidriäädikas, mis toetab seedimist ja soolestikku ning aitab vähendada isusid.
Ära lange äärmustesse
Peale ülesöömist võib tekkida kiusatus “parandada” olukorda range dieedi, üldse mitte söömise või üleliigse treenimisega. See võib aga põhjustada stressi ja isegi vastupidist efekti. Pigem vali tasakaalustatud lähenemine: mõõdukas liikumine, regulaarne söömine ja puhkus.
Anna endale aega
Keha tasakaalu taastamine ei juhtu üleöö. Kui tegutsed teadlikult, võib raskustunne ja energiapuudus mõne päevaga taanduda, kui keskendud sellele, et viia keha rutiini tagasi. Naudi protsessi ja keskendu väikestele positiivsetele sammudele.