Talvekuud on aeg, mil paljud meist märkavad, et neil on raskem ärgata, me tunneme end väsinumana ja soovime rohkem magusat või süsivesikuterikast toitu. Talvise väsimuse taga nii bioloogilised, keskkondlikud kui ka psühholoogilised tegurid.
Päevavalguse puudus ja melatoniini tõus
Talvel on päevad lühemad ja päikesevalgust vähem. Kui suvel on päevavalgust 12 tundi, siis talvel on päevavalgust ligikaudu üheksa tundi. Meie keha bioloogiline kell, mida juhib peamiselt valguse ja pimeduse tsükkel. Meie keha tajub pimeduse pikenemist signaalina toota rohkem melatoniini – unehormooni. See teeb meid unisemaks ja aeglasemaks. Kui päevavalgust on vähe, on raskem hoida end ärkvel ja energilisena, sest meie keha ütleb justkui, et on aeg puhata. Selleks, et olla energilisem vajab keha rohkelt erinevaid B-vitamiine.
- B1 (tiamiin): Aitab süsivesikuid energiaks muuta ja toetab närvisüsteemi.
- B2 (riboflaviin): Vajalik energia tootmiseks ja rakulisteks protsessideks.
- B3 (niatsiin): Toetab energia ainevahetust ja rakkude tervist.
- B5 (pantoteenhape): Vajalik koensüüm A tootmiseks, mis on energia ainevahetuse keskne osa.
- B6 (püridoksiin): Toetab valkude ainevahetust ja neurotransmitterite tootmist, mis mõjutavad energia taset.
- B7 (biotiin): Oluline rasvhapete ja glükoosi ainevahetuseks.
- B12 (kobalamiin): Aitab punastel verelibledel hapnikku transportida, mis on oluline energia tootmiseks.
Energiataseme tõstmiseks oleme loonud Vimini Nutrition Energia vitamiinikummikommid, mis sisaldavad kõiki eelnimetatud vitamiine, peale biotiini.
Energiakulu suurenemine külmaga
Talvel on külm ja keha peab kulutama rohkem energiat, et hoida meie kehatemperatuuri stabiilsena. See võib suurendada üldist kurnatustunnet ja tekitada vajaduse pikema taastumise järele. Lisaks sellele kipume talvel vähem liikuma, mis võib paradoksaalselt samuti põhjustada väsimust. Kui temperatuur langeb, annab see ajule signaali, et on aeg magama minna, muutes uinumise lihtsamaks. Teisest küljest võib see raskendada ka hommikust ärkamist. Kui keha sisetemperatuur on tavapärasest madalam, võib unisus püsida.
Vähem D-vitamiini
D-vitamiin, mida meie keha toodab päikesevalguse abil, see mängib olulist rolli meeleolu ja energiataseme säilitamisel. Talvekuudel, kui päikest on vähem, langeb eriti eestlastel ka D-vitamiini tase, mis võib põhjustada väsimust ja isegi hooajalist depressiooni. Väsimusest vabanemiseks vajame tihtipeale rohkem und, et keha ja vaim taastuksid ning soovituslik on talvekuudel toetada oma organismi ka D-vitamiini toidulisanditega. D-vitamiini leiab Vimini Nutrition Immuunsus vitamiini kummikommidest.
Psühholoogilised ja sotsiaalsed tegurid
Pimedad ja külmad talvekuud mõjutavad sageli ka meie emotsionaalset heaolu. Vähenenud sotsiaalne aktiivsus, madalam füüsiline aktiivsus ja üldine talverežiim viivad selleni, et keha vajab rohkem und taastumiseks. Une abil lahendab keha stressi ja aitab hoida meeleolu tasakaalus. Parema organismi heaolu, tasakaalu ja une tekkimiseks oleme loonud Vimini Nutrition heaolu ja tasakaalu vitamiini kummikommid, mis aitavad toime tulla ärevusega, soodustavad keskendusmisvõimet ja rahulikku und.