Sügis on aeg, kui päevad muutuvad lühemaks, päikesevalgus väheneb ja õhutemperatuur hakkab muutuma külmemaks. Sügise ilmamuutused toovad tavaliselt kaasa ka mitmeid terviseprobleeme, levima hakkavad kületushaigused, me väsime kiiremini ära, energiatasemed on madalamad ja meeleolulangus hiilib kergemini ligi. Siin on mõned viisid, kuidas saad sügisel oma organismi tugevamana hoida ja tervist toetada.
Toeta organismi tervisliku toitumisega
Tervislik ja mitmekesine toitumine on immuunsüsteemi tugevdamiseks sügisel väga oluline. Meie toidulaual peaks olema köögivilju, puuvilju, täisteratooteid, valgurikkaid toite ja tervislikke rasvu. Iga päeva menüüs võiks olla vähemalt viis portsionit köögivilju ja puuvilju, näiteks smuutisid, salateid, aurutatud- ja värskeid köögivilju. Mitmekesisel toidulaual tuleks piirata suhkrurikkaid ja töödeldud toite ning tuleks tarbida iga päev piisavalt vedelikku.
Headeks täisteratooted sisaldavad palju kiudaineid, vitamiine ja mineraale, mis aitavad toetada seedimist ja hoida veresuhkru taset stabiilsena. Headeks täisteratoodeteks on näiteks:
- täisteramakaronid
- kaerahelbed
- tatar
- pruun riis
- täisteraleib
Head valguallikad on toitained, mis sisaldavad palju valku ja vähe ebarervislikke rasvu. Headeks valguallikateks on näiteks:
- kala – lõhe ja forell
- kana ja kalkun
- kaunviljad – oad, läätsed, kikerherned, herned
- muna
- pählid ja seemned – mandlid, kõrvitsaseemned, päevalilleseemned, chia seemned
- madala rasvasisaldusega piimatooted – kreeka jogurt, kodujuust, kohupiim
Headeks tervislike rasvade allikateks on näiteks:
- Avokaado – sisaldab palju monoküllastumata rasvu, mis aitavad kolesteroolitaset tasakaalustada
- Rasvane kala nt lõhe, forell, tuunikala, need sisaldavad palju oomega 3 rasvhappeid, mis toetavad südame tervist ja vähendavad põletikku
- Pählid ja seemned
- Õlid (oliviõli, kookosõli ja kookosrasv)
Liiguta ennast regulaarselt
Aktiivsus aitab tugevdada immuunsüsteemi ja vähendab stressi. Soovitatav on päevas vähemalt 30 minutit liikuda. Liikumiseks võib olla tempokas jalutuskäik, sörkimine, jõusaalitreening, jooga, ujumine või muu treening, mis tundub kehale jõukohane ja mugav. Liikumine aitab hoida ainevahetuse aktiivsena, parandab vereringet, annab energiat ja väsitab keha, et õhtul oleks lihtsam magama jääda.
Maga korralikult ja jälgi unekvaliteeti
Piisav ja kvaliteetne uni on tervise seisukohalt hädavajalik. Sügisel on päevad lühemad ja ööd pikemad ning oktoobris läheme suveajalt üle talveajale, mis võib unerežiimi kergesti mõjutada. Keskmine täiskasvanu vajab iga öö vähemalt 7-8 tundi und. Hea unekvaliteedi tagab see, kui iga päev on sarnane magamamineku ja ärkamise aeg. Unekvaliteeti võivad negatiivselt mõjutada kofeiini hilisõhtune tarbimine, magamistoa liiga soe temperatuur ja nutiseadmete kasutamine õhtul enne magamaminekut.
Leia tegevused, mis vähendavad stressi ja hoiavad meeleolu üleval.
Pimedam aeg võib tuua kaasa meeleolulanguse. Meeleolu toetamiseks on erinevaid viise ning soovitame tegeleda sellega, mis endale kõige rohkem meeldib. Toome välja populaarsemad viisid, kuidas meeleolu üleval hoida:
- Viibi võimalikult palju värskes õhus ja päevavalguses, sest loomulik valgus aitab kehal toota heaoluhormooni serotoniini.
- Meditatsioon ja lõdvestusharjutused, näiteks sügava hingamise tehnikad, aitavad vähendada stressi ja parandada enesetunnet.
- Suhtlemine lähedaste ja sõpradega hoiab meid sotsiaalsena ja tõstab tuju
- Aktiivne liigutamine, millest rääkisime ülevalpool artiklis aitab tõsta meeleolu kuna aitab kehal toota heaoluhormooni
- Lemmikmuusika kuulamine
- Loovus, näiteks joonistamine ja meisterdamine aitavad paremini keskenduda ja muremõtted jäävad tahaplaanile
Piisav vee tarbimine
Sügisel kiputakse sageli unustama, kui tähtis on piisav vedelikutarbimine, sest jahedama ilmaga ei teki janu nii tihti kui suvel. Vesi on oluline nii seedimise, ainevahetuse kui ka naha tervise jaoks. Päevas peaks täisvasvanud inimene jooma umbes 1,5-2 liitrit vett. Kui tavalist vett nii palju ei jõua juua, siis on sügisel hea tuua oma menüüsse ka taimeteed. Taimeteesid on väga palju erinevaid ning jahedal sügisõhtul tassike teed kamina ees on juba omaette stressi leevendus ja kehale väga kasulik.
Vitamiinide ja mineraalidega organismi toetamine
Immuunsüsteemile ja üldisele heaolule on sügisel eriti olulised teatud vitamiinid ja mineraalid, mis aitavad hoida energiat ja toetavad keha vastupanuvõimet. Pikemalt kirjutasime erinevatest vitamiinidest ja mineraalidest, mida organism vajab SIIN
Sügis on suurepärane aeg oma tervise eest hoolitsemiseks ja elustiili parandamiseks. Tugevdades oma immuunsüsteemi tervisliku toitumise, regulaarse liikumise, piisava une ja vitamiinide võtmisega, vähendame haigestumise riski ja saame nautida üleminekut suveajalt sügisesse kergemalt ja parema enesetundega.